Právě si prohlížíte Life balance: Můj příběh o hledání rovnováhy v životě

Life balance: Můj příběh o hledání rovnováhy v životě

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuMindset

Existuje něco jako rovnováha v životě? Snažili jste se někdy o tzv. work-life balance? Nebo jste celou snahu už zabalili s tím, že nic takového prostě neexistuje? V dnešním článku vám přináším svůj pohled na toto téma. A to, jak jsem objevila svou vlastní rovnováhu. Protože jsem nikdy nepřestala věřit, že existuje!

Můj pohled na životní rovnováhu

Life balance, (častěji známé jako work-life balance), neboli rovnováha mezi prací a osobní životem, vlastně není tak úplně jen o práci a NE-práci. Proto mám raději pojem “life balance” – zahrnuje totiž celý váš život – 1) sebe (sebepéči a zdraví, osobní růst) 2) seberealizaci (práci/ poslání/ podnikání), 3) vztahy a 4) prostředí. Absolutně věřím v to, že jsou spolu natolik propojené, že se mezi sebou přenáší radost i úspěch, ale také nespokojenost a frustrace. Každá část má svůj smysl a je neméně důležitá, než ty další. Proto je potřeba soustředit se na každou z nich a vědomě s nimi nakládat.

Co to znamená mít vyvážený život?

Nemusíte vše dělit rovným dílem, ani dělit čas na práci a osobní život. Jde o spokojenost v jednotlivých oblastech. A ta je naprosto jedinečná každé z vás. Přístupy se různí. Někdo hlásá, že byste měli dělit vše rovným dílem. Já jsem přesvědčená o tom, že každé životní období si vyžaduje různé rozložení. A poznáte to ne tím, že vám někdo řekne, jak by to být mělo, ale tím, že jste se všemi oblastmi v souladu. 

Dříve jsem věřila, že všechno musím dělat na maximum, že když se hromadí práce a úkoly, musím přidat a makat. Myslela jsem si, že čím více budu zvládat, tím lepší budu (máma, manželka, podnikatelka). Jak moc jsem se mýlila!

Moudro, které změnilo můj přístup

Bohužel už delší dobu jsem zažívala v mém životě následky vyhoření a hledala způsob, jak znovu zažehnout svou životní energii, najít smysl života, a být opět skutečně a niterně šťastná a spokojená. Hltala jsem seberozvojové knihy i videa. První setkání s výrokem Marka Džirasy “Začít stíhat znamená přestat spěchat” mě hluboce zasáhlo. Tato věta mě donutila zastavit se. Něco magického v ní mě donutilo začít dělat věci jinak. Kdykoli jsem se cítila přetížená, dala jsem si pauzu a zamyslela se nad tím, co skutečně potřebuju.

Nový přístup k mému času

V mnoha oblastech mého života jsem si uvědomila, že dělám věci, které se mnou nesouzní, že jsou “jen” pozůstatkem společenského “MUSÍM/MĚLA BYCH” nebo něčeho, co se dělalo v rodině po léta, ale se mnou to nerezonuje. Začala jsem přehodnocovat svůj přístup, vytvářet nové podporující návyky a zbavovat se těch, které mi čas braly. Tak jsem začala cestu ke změně a vědomé práci se svým časem a energií. Změnila jsem svůj přístup k času i pohledu na životní rovnováhu. Začala jsem pouštět kontrolu nad situacemi, které jsem nemohla ovlivnit, a mnohem více se soustředila na to, co ovlivnit mohu.

Skutečně vyvážený život

Začala jsem se sama sebe ptát, jak moc jsem spokojená v jednotlivých oblastech svého života. A co mohu udělat pro to, abych v nich byla spokojenější. A to dělám doteď. Když mi něco nevyhovuje, hledám způsob, jak to změnit. A když mi to vyhovuje, pokračuji dál v prohlubování funkčního. Vše s velkou vděčností a vědomím, že já jsem ta, která je strůjcem svého života i času. 

Co pro vás znamená rovnováha v životě? Je pro vás důležitá? Nezapomeňte, že neexistuje univerzální návod. Poslouchejte sami sebe, po čem toužíte, co je pro vás důležité? Čemu věnujete čas a jak jste s tím spokojeni? 

A pokud stále ještě nejste spokojeni s tím, jak to s časem a životní rovnováhou máte, pojďte to se mnou objevit TUDY>>> 

Každý můžeme žít život, po kterém skutečně toužíme. 

S láskou, Denisa.