Právě si prohlížíte 5 věcí, které by vám neměly chybět v diáři

5 věcí, které by vám neměly chybět v diáři

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuTipy a techniky

Také tak milujete výběr nového diáře a první zápisky v něm? Pro mnohé z nás je diář takový společník, pravá ruka, která nám pomáhá zkrotit chaos, podporuje nás na cestě za dlouhodobými či krátkodobými cíli, a posiluje pocit kontroly nad naším časem.

Není to jen kus papíru. Je to kotva tvoření vlastní reality.

Zkuste se ale na chvíli zamyslet, jakým způsobem svůj diář naplňujete. Zapisujete do něj vše tak, jak přichází (termíny, úkoly, povinnosti), nebo s časem pracujete tak, že si jej skutečně tvoříte? A jak by měl takový diář, který podpoří váš vysněný život, vypadat? Mám pro vás pět tipů na položky, které by v diáři rozhodně neměly chybět. A termíny to nejsou 🙂

Čas pro sebe

Pro někoho luxus, pro jiné nutnost. Jedno je ale jisté, čas pro sebe by nikdy neměl být ten, co “zbyde”. Ale ten, který si aktivně tvoříte. Možná vám hned na mysl přilétnou věty jako: “ale já mám moc práce, mám malé děti, nemohu si dovolit volno”. Když si “rezervujete” čas pro sebe, není to jen o odpočinku. Je to součást vaší vnitřní práce, péče o sebe ale i doplnění vlastní energie, abyste mohli být co nejvíce plně soustředění a produktivní. Čas pro sebe tvořte vědomě, i kdyby to měla být jen malá chvíle.

Vize, záměr, cíle

Je váš diář plný úkolů? A jsou v souladu s vaší vizí, zámery, nebo cíli? Možná patříte k těm, co si vizi i cíle stanovují, ale nezapomněli jste na ně? Odráží vaše aktivity a úkoly v diáři to, jaký život chcete žít a čeho chcete dosáhnout?

Osobně doporučuji si v diáři najít místo, kam si vepíšete vaši vizi a roční cíle nebo záměry. Některé diáře mají přizpůsobený prostor přesně pro tento účel. Nic vám ale nebrání si vizi napsat například na volný list diáře nebo vlepit obyčejný list papíru. Budete tak mít stále “po ruce” vaši vizi i cíle a každý den se tak na ně naladit.

Čas na plánování a sebereflexi

Čas s diářem je takový malý rituál. Vytvořte si pravidelnou chvíli pro naplánování nadcházejícího období (měsíce či týdne). Nezaměřujte se ale jen na plány do budoucna. Do svého plánovacího rituálu přidejte také chvilku pro reflexi uplynulého období. Z čeho máte radost, co se vám povedlo? Oslavte své úspěchy a podívejte se i na to, kde je prostor pro zlepšení. Bez kritiky, s laskavostí k sobě.

Focus okno, aneb čas na soustředěnou práci

Čas na soustředěnou práci je prostor věnovat svou plnou pozornost jedné věci. Díky tomu se otevřete kreativitě, novým řešením i ponořením se do detailů. Tvořte takový čas na aktivity, které vás posouvají k vaší vizi a cílům. Je to čas, kdy inovujete staré, ale i dotahujete rozdělané. Soustředěná práce vyžaduje nebýt ničím rušeni.

Decluttering time, čas třídění

Decluttering time (čas třídění) je jeden z mých oblíbených časových návyků, které podporují NEzahlcování mysli a časovou svobodu. V diáři počítám s časem, kdy se věnuji třídění. Ať už elektronického “nepořádku”, fyzických věcí, nebo třeba svých myšlenek. Tříděním, organizováním a zbavením se starého vzniká fyzický i mentální prostor pro nové věci i myšlenky.

Chcete poznat mé další oblíbené časové návyky? Sepsala jsem je pro vás v tomto e-booku zdarma >>>

Závěr

Práce s časem není o přeplněném diáři, ale tvoření času tak, jak jej skutečně chcete. Nemusíte mít v diáři naplánované každé volné okno, abyste maximálně “využili” veškerý čas. Vnímejte, co pro vás znamená časová svoboda a podle toho svůj čas tvořte.

A nezoufejte, pokud se vám právě teď nedaří přiblížit se vašim představám o čase. Každý krok se počítá a je nesmírně důležité, že nad svým časem přemýšlíte. Měníte tak svůj vztah k němu, proměňujete emoce zahlcení a stresu z nedostatku času ve vnímání časové hojnosti.