Cítíte se někdy zahlcení? Valí se na vás povinnosti, úkoly, informace, do toho máte své ještě nezrealizované sny a plány? Poznejte 5krokový scénář, který osobně používám kdykoli, když se začnu cítit zahlceně.
Ano, často je toho na nás jednoduše moc. Hlava se zavalí všemi “musím” a “měl/a bych”. A popravdě? Není se čemu divit. Dnešní svět je plný informací, možností, také ale i naučených vzorců a společenských přesvědčení.
Jdeme za úspěchem a výsledky, které měříme často srovnáváním s druhými, místo sami se sebou. Toužíme zvládat všechno sami, jsme pod neustálým časovým tlakem. Říkat “nemám čas” se stalo ve společnosti běžným slovním spojením.
Čas od času se (troufám si říct každý z nás) dostane do stavu zahlcení. Stavu, kdy už nejsme schopni prioritizovat, vzroste míra stresu, a pocitu, že nemůžeme vše stihnout.
Vnímám to okolo sebe stále častěji. Proto jsem pro vás sepsala tento 5krokový scénář, který vás provede z pocitu momentálního zahlcení nejprve do klidu a poté i následné akce, která již bude opět pod vaši kontrolou.
1. krok: Vědomé stop
První a zároveň nejtěžší krok. Uvědomit si pocit zahlcenosti a naučit se v tu chvíli zastavit. Něco uvnitř vás možná křičí “neee, teď naopak musíš zabrat, máš moc práce, nemůžeš si dovolit zastavit se, natož nějakou pauzu.“
Dostali jste se na rozcestí. Rozcestí volby – běžet dál (s prominutím) jako křeček v kolečku, nebo něco udělat jinak.
Vědomě se zastavit. Zklidnit. Zkoncentrovat se.
Proč je důležitý tento krok?
Uvědomění je vždy prvním krokem k tomu něco změnit. Moci reagovat vědomě místo naučeně, tzv. na autopilota. Naučte se tedy vypozorovat signály, které vám dávají najevo, že cítíte zahlcení.
Tento krok vám ve finále nezabere ani 1 minutu 🙂
2. krok: Zklidnění mysli
Na pomoc ke zklidnění pozvěte dechové nebo jiné smyslové cvičení.
Dech: Pomalu nadechujte, výdech vědomě prodlužujte tak, aby byl delší než nádech. Využít můžete i tzv. square breathing, tedy dýchání do čtverce (nádech na 4, zadržet dech na 4, výdech na 4, zadržet dech na 4). Několikrát opakujte.
Dýchat můžete také při otevřeném okně, ideálně i chvíli pozorovat okolní svět, poslouchat zvuky a vnímat vůni vzduchu.
K rychlému zklidnění můžete také ponořit ruce pod tekoucí vlažnou či studenou vodu, (nebo jít do sprchy úplně) a představovat si, jak se odplavuje vše, co teď nepotřebujete.
Pokud můžete, jděte ještě na chvíli ven na procházku na vzduch. A pokud opravdu nemáte možnost, nevadí, i výše uvedené stačí.
Význam tohoto kroku?
Bez zklidněné mysli a napojení se na sebe, své pocity a potřeby by následující kroky nebyly tak efektivní a účinné. Tělo i mysl by zůstala ve stresovém módu, ze kterého nelze fungovat v plném potenciálu.
Tento krok vám zabere cca 5 minut (ve variantě bez procházky venku).
3. krok: Vysypat hlavu
Tomuto kroku říkám “vysypat” hlavu, protože je to přesně tak, jako když z krabičky vysypete všechny v ní uložené a nasbírané věci. Vše, co vás tíží, co si nesete v hlavě, co musíte dokončit, odevzdat, osobní nedokončené úkoly, atd. Všechno tohle si zapište na papír tak, jak vám to intuitivně přijde. V tuhle chvíli ještě nad ničím dalším nepřemýšlejte. Nejdůležitější v tuhle chvíli je dostat vše z hlavy.
Jaký je význam tohoto kroku?
Vidět vše před sebou “černé na bílém”. Rozmotat chaos v mysli. Umožní vám to následně vidět věci z nadhledu, také využít intuici, prioritizovat a rozhodnout se pro další kroky.
Tento krok vám zabere 5 až 20 minut (podle potřeby)
4. krok: Akční plán
Teď přijde na řadu třídění. Které z položek mají termín? A které z nich mají termín skutečně dnes? Označte si všechny tyto položky s termínem. Máte-li prostor, můžete využít další otázky, které vás dále nasměrují:
- Které položky na seznamu můžete pro teď úplně vyškrtnout?
- Může mi někdo pomoct?
- Co teď počká?
- Co mi nejvíc způsobuje stres?
- Co mě trápí dlouhodobě?
- Co nevede k mým cílům a mé osobní vizi?
- Co mi říká intuice? Kde cítím důležitost pro sebe?
- Co mohu uzavřít?
- Co mohu bez následků vypustit?
Jednotlivé položky příliš neanalyzujte, nezkoumejte je v tuto chvíli zbytečně dlouho. Nakonec vyberte jednu věc ke zpracování. Podrobte ji znovu-zhodnocení. Skutečně je to, co teď potřebuju udělat? Pokud jste si odpověděli ANO, klidně danou činnost ještě rozkouskujte do dílčích kroků či menších úkolů.
Význam tohoto kroku?
Uvedené otázky vám pomohou získat nadhled, sebepoznání, pochopit, co vás vnitřně tíží a co je pro vás důležité a zvolit priority.
Tento krok by vám neměl zabrat více než 5 minut.
Tip: tento krok můžete využít i k větší a hlubší sebereflexi, např. v rámci journalingu.
5. krok: Akce
Před sebou teď máte jednu jedinou věc ke zpracování. Maximálně se na ni soustřeďte. Rozlítané myšlenky by vám k ničemu nepomohly. Nezoufejte ale, pokud vám hned nepůjde plná koncentrace.
Myslete na pocit, jaké to bude, až činnost dokončíte. Představujte si, že je činnost už hotová.
Odpočítejte si pomyslné sekundy do startu “5-4-3-2-1” a jděte do akce.
Co je významem tohoto kroku?
Přítomný okamžik. Koncentrace a soustředění. Nenechat mozek házet vám myšlenky na další tunu věcí, které máte na seznamu.
Tento krok vám nezabere ani 1 minutu.
Budete-li tento scénář praktikovat pokaždé, když se začnete cítit zahlcení, brzy si všimnete, že se doba celého procesu výrazně zkrátí. Získáte tak skvělý nástroj do života pro náročné chvíle, kdy máme doslova pocit, že se na nás vše valí. A to rozhodně stojí za to!
Jak jsem již uvedla na začátku článku, tento 5krokový scénář je koncipován pro krátkodobé zahlcení. Při dlouhodobém zahlcení určitě doporučuji řešit situaci více do hloubky, např. pomocí koučinku.