Právě si prohlížíte Journaling: mocný nástroj sebekoučování a práce s časem

Journaling: mocný nástroj sebekoučování a práce s časem

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuTipy a techniky

Journaling, volné psaní, zachycování vašich myšlenek či pocitů, nemusí nutně znamenat jen prosté zaznamenávání toho, co se vám událo. Nemusí to být deník tak, jak jej známe z dětství, který zachycuje vaši časovou linku. Journaling je mocný nástroj sebekoučování, která vám přinese hlubší porozumění sami sobě, otevře nové úhly pohledu a aktivuje váš potenciál. Mně osobně tento typ psaní pomohl přeformátovat nejedno limitující přesvědčení a posunul mě obrovsky vpřed v mé životní vizi, vědomé práci s časem i svou energií.

Čas journalingu je váš čas pro sebe, čas pro váš osobnostní růst. Je to časová investice, která vám přinese velké výsledky, mnohdy i silnou transformaci.

Přináším vám 5 oblastí, pro které journaling nejvíce využívám:

Cesta ze zahlcení

Říkám tomu “vysypat hlavu”, aneb vypsat na papír všechny myšlenky, které se mi při pocitu zahlcení převalují v mysli jedna přes druhou. Zahlcení vám umocňuje pocit nedostatku času. Je to stav mysli a ta nedokáže rozpoznat, co je v tu chvíli důležitější, dokud tomu sami nedáte váhu. Tento proces pomůže zredukovat stres, rozpoznat myšlenky, které zahlcení způsobují, a vrátit se zpět ke koncentraci na jednu věc.

Přepis limitujících přesvědčení

Určitě je znáte. Někdy nápadné, někdy nenápadné myšlenky, které sabotují váš úspěch, či posun. Nejčastěji se projevují jako věty v hlavě, které vám našeptávají, že něco nejde, že jedno je podmíněné druhým, nebo že ještě nejste dost (zkušení, dobří, …).

Vědomá práce s limitujícími přesvědčeními a vzorci výrazně urychluje cestu k žití takového života, po kterém skutečně vnitřně toužíte. Cestu, kde se sny a touhy mění v realitu. Že vám hned vyskočilo, že ten váš sen určitě “nejde” naplnit? Možná je čas na journaling a přepis limitujících přesvědčení, které si, nejen o čase, myslíte 🙂

Ujasnění si svých myšlenek

Journaling vám umožní vyjasnit si myšlenky, ale také cíle, vize, plány. Nebo jak vnímáte různé situace, jaké okolo nich máte emoce, apod. Pomůže vám udržet si přehled o tom, kam směřujete, co je pro vás důležité a co jsou vaše priority. Nespokojte se jen s žitím svého života v módu autopilota.

Podpora při rozhodování

Stojíte před důležitým rozhodnutím? Nebo “jen” nevíte, jakou volbu v dané situaci udělat? Promítněte na papír všechny myšlenky, které vám okolo rozhodování běží hlavou. Získáte tak podporu pro vaše rozhodnutí. Journaling často vynese na světlo myšlenky či pochyby, které vám bránily rozhodnout se srdcem. Místo stagnace na místě doslova skočíte v čase.

Sebereflexe a sebepoznání

Sebereflexe vám umožní proniknout do vlastních myšlenek, pocitů, pochopit své jednání. Udělat si obraz o sobě samém a otevřít tak cestu k hlubšímu sebepoznání. V souvislosti s vaším časem vám tak může journaling pomoci odpovědět na zásadní otázky týkající se pocitu nedostatku času, porozumět tomu, kam svůj čas investujete a kde máte pocit, že vám uniká. Pomůže také rozpoznat, co vás vyčerpává nebo nabíjí a posílit tak vědomé využívání vaší energie.

Závěrem

Journaling jako sebekoučovací nástroj je mnohem víc, než jen psaní. Je to interakce s myslí, proces aktivního tvoření vašeho života. Je to parťák na cestě k vaší lepší verzi sebe samých. 

Jste připraveni ponořit se do oblastí vašeho času a energie a posunout se zase o kus vpřed? Přestat konečně říkat “nemám čas”, vystoupit ze zahlcení, mít víc energie? Pak si vezměte svou oblíbenou propisku a ponořte se do sebereflexe. Do auditu vašeho času a energie, do kterého jsem pro vás promítla i řadu journalingových otázek. Rozhodněte se pro život, kde čas už nebude nepřítel, ale parťák. Rozhodněte se pro časovou svobodu.