Právě si prohlížíte Jak mít dost energie i večer

Jak mít dost energie i večer

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuEmoce a energie

Večer si v klidu sednu a dodělám to. Večer se budu věnovat práci. Večer si chci přečíst novou knihu. Večer… (doplňte si sami). Plány by byly, ale realita je taková, že vaše energie je na bodu mrazu. Děti konečně usnuly a jediné po čem toužíte je dát si nohy nahoru a mít svatý klid. Jenže v hlavě jede nekonečný seznam toho, co byste měli, mohli, chtěli. Energie nula. Možná si, stejně jako já kdysi, pokládáte otázku, jak mít energii na práci, koníčky, sebe, (cokoli) i večer. V tomto článku mám pro vás své osvědčené tipy.

Hlídejte si energii přes den

S energií se dají dělat zázraky. I když to v některých chvílích možná tak nevypadá. A někdy je to „práce“ na delší dobu, která ale rozhodně stojí za to.

Sledujte, které aktivity vás přes den vyčerpávají a které dobíjejí. Převládá první typ? Co můžete udělat, aby tomu tak nebylo? Není to jen o fyzickém vyčerpání, ale hlavně o emočním. Co vás přes den doslova “vysaje”? Pojmenujte si to.
Druhou rovinou je také to, že každý si v sobě neseme určitou energetickou křivku, podle které během dne fungujeme. Většina z nás má nejvíce energie dopoledne, odpoledne pak můžeme pociťovat propad. I tomu lze přizpůsobit své aktivity.

Často nás vyčerpává také to, že se nevěnujeme pořádně ničemu. Celý den myslíme na to, co nás večer čeká za práci a svoji mozkovou kapacitu si tak vyčerpáme ještě před tím, než se ke skutečné práci dostaneme. Klíčem je vědomá pozornost na to, co skutečně v danou chvíli děláme.

Vaše potřeby na prvním místě

A není to sobecké? Ne, není. Abychom mohli být plnou podporou rodiny a starat se o druhé, potřebujeme být sami v plné síle a energii. Jinak se dostáváme pomalu ale jistě do spirály únavy (a mnohdy i vyčerpání), čekání na všemožné „AŽpaky“ a pocitu vnitřního nenaplnění.

Nejčastěji odkládanou potřebou je spánek

I přes únavu spát nejdeme, protože máme v hlavě nedokončené úkoly nebo vidinu času pro sebe. A pocit, že spánkem o toto přijdeme. Spánková prokrastinace vede k poklesu energie v dalších dnech.

Své potřeby komunikujte. Nejen s partnerem, ale i s dětmi

Osobně komunikuju vše i se svými dětmi. Potřebuju chvíli pro sebe? Věnovat se práci? Vysvětlím to trpělivě dětem. Ano, zcela narovinu přiznávám, že ne vždy to ta mladší pochopí, ale tím, že jim to takhle vysvětluji často, to už mnohdy oba respektují. Ukazuji jim také, že čas pro sebe je důležitý a je to v pořádku.

Požádejte o pomoc a podporu

Necháváme-li si vše pro sebe, zatínáme-li zuby a nebo čekáme, že si toho ostatní všimnou a udělají něco, co si myslíme, že by udělat měli, je jen cesta do pekla nesplněných očekávání. Jedním z mých zlomových okamžiků v životě bylo právě uvědomění si, že ostatní nemusí vidět věci stejně jako já a jak jinak mají vědět, co se ve mně odehrává, když jim to neřeknu. Nebojte se říct: „Potřebuji pomoct s…“

Vědomý čas

Kolikrát děláte nějakou činnost a myslíte přitom na sáhodlouhý seznam toho, co ještě musíte udělat pak? Kolik času během dne jste opravdu vědomě v té dané aktivitě? Pozorujte, zkoumejte, možná budete překvapeni, jak moc času NE-trávíte v přítomnosti. Každá taková chvíle vás stojí energii.

Tip: Pokud mi proudí v hlavě hodně myšlenek, mám po ruce zápisník, kam si myšlenky během dne zapisuji. Po zapsání se vrácím k vědomé pozornosti na probíhající aktivitu.

Typ činnosti na večer

Pokud mohu zvolit, vybírám spíše kreativní činnosti, vymýšlení, plánování či třídění myšlenek. U všech činností se každopádně snažím tzv. „porcovat slona“. I kdybych se dané aktivitě (práci, čtení, tvoření) měla věnovat třeba jen hodinku, udělám pořád alespoň část.

Vždy si ale hlídám, abych měla před spaním alespoň chvilku na zrelaxování a nešla spát s plnou hlavou myšlenek.

Buďte k sobě laskaví

Nemusíte nutně každý večer hýřit energií až do noci. Zvlášť pokud jste vyčerpaní dlouhodobě. Malými postupnými krůčky se ale dají dělat velké změny.

Čas a energie jsou jako spojené nádoby. Jedno bez druhého nefunguje. Všechna ty musím, měl/a bych, chtěl/a bych bez času a energie budou jen položkami na nekonečném to-do listu.

Nevíte kudy ven z vyčerpání? Cesta vede tudy >>>