Právě si prohlížíte Jak skutečně dojít ke svým cílům 

Jak skutečně dojít ke svým cílům 

Nový rok, nové cíle? Anebo vnitřní slib sobě, že konečně dosáhnete těch, co se vám během posledních let stále nepovedly? Ať už jedno, nebo druhé, v tomto článku vám ukážu, jak mnohonásobně zvýšit pravděpodobnost, že své cíle skutečně naplníte. A možná ještě dříve, než si v tuto chvíli myslíte.

Začátek všech cílů je myšlenka na ně

Představte si začátek nového roku, nebo třeba měsíce. Máte v hlavě cíle, které byste chtěli v následujícím období dosáhnout. Převalují se jeden přes druhý jako takové klubíčko směsi vnitřních tužeb, potenciálu, ale také cílů, které na vás křičí, že byste něco “měli”. Rozpoznat, které cíle jsou skutečně ty, po kterých toužíte, může být oříšek.

Nejste-li o svých cílech přesvědčení, snadno potom dochází k jejich odkládání nebo nenaplnění. Chybí motivace, radost, vášeň.

Jak tedy na cíle, aby se opravdu zrealizovaly? Podívejme se společně na čtyři přístupy, které osobně při plánování cílů používám.

1. Plánujte retrospektivně

Začněte své plánování tak, jako by už jste cílů dosáhli. Ptejte se – jak to konkrétně vypadá, co se změnilo? Co jsem vytvořil/a? Jakým směrem jsem se posunul/a? Jaké kroky jsem pro svůj cíl udělal/a? Tento způsob retrospektivního plánování vám umožní uvidět vaše cíle v reálném obraze, jakoby už se staly. Získáte také jasnou představu, co konkrétně pro vás naplnění daného cíle znamená.

2. Cíle podrobte „srdcové“ zkoušce

Dalším krokem je reflexe vašich cílů. Zeptejte se sami sebe: „Je tohle opravdu to, po čem toužím? Kam mě to posune a co mi to přinese? Je to součástí mé vize? Jakou emoci cítím, když si představím, že daný cíl už je naplněný?” Tímto způsobem zjistíte, zda jsou vaše cíle v souladu s vašimi touhami, a zda nastal skutečně teď jejich čas k realizaci.

3. Nekompromisně škrtejte

Pokud patříte k těm, kteří si cílů naplánují opravdu hodně, a je pro vás těžké stanovit, který je důležitější, nekompromisně škrtejte. Znovu se vraťte k předchozím bodům a tam, kde nebudete silně přesvědčeni, že daný cíl jde z vašich opravdových vnitřních tužeb, vyřaďte jej. Nevytvářejte si zbytečně dlouhé seznamy, které nakonec nedodržíte. Zaměřte svou pozornost na skutečně důležité cíle. Vždy můžete přidat další, jakmile je splníte. 🙂

4. Zaměřte se na proces

Odpoutat se od výsledku a nemyslet na to, že “tam” ještě nejste, bývá často nejtěžším a nejzásadnějším krokem. Soustřeďte na samotný proces – vedou kroky, které děláte, k vašemu cíli? Jak moc tomu věříte? Jak můžete emoci spojenou s naplněním cíle prožívat co nejvíce už teď? Potřebujete zavést nějaké nové návyky, které se pojí s dosažením vašeho cíle?

Zaměření se na proces vám pomůže udržet se na správné cestě a zůstat motivovaní. Najednou nebudete jednat z “nedostatku”, tedy ze situace, kdy v cíli ještě nejste, ale z radosti a vděčnosti z činností, které děláte v každodennosti. Cílů, po kterých jste vnitřně toužili, dosáhnete tak často mnohem rychleji.

Úspěšné dosažení cílů nejen v tomto roce

Přeji vám na vaší cestě k vysněným cílům mnoho objevů, prohloubení porozumění sami sobě i umění nelpění na výsledcích, jak a kdy se má přesně co stát. Mějte na paměti, že úspěšné dosažení cílů není jen o tom si je jen tak stanovit, ale hlavně propojit svůj vnitřní silný záměr s emocí, jakoby již byl cíl naplněný, a kroky (procesem), kterému věříte, že k cíli vede.

Podpořte svůj cíl mít dost času a energie na vaše sny a plány díky e-booku 5 časových návyků pro váš úspěšný rok 2024, který jsem pro vás připravila zdarma a najdete ho tady >>>