Jak mít energii na práci večer

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuUncategorized

U sebe, svých klientek i podnikajících kamarádek se mnohokrát setkávám s tím, že jediná možnost, kdy se plně soustředit na práci, je až večer. A to nejen v období, které nastalo nyní, kdy kromě škol jsou zavřené i mateřské školky.
Častým problémem, který řešíme je, že večer na práci nezbývá žádná energie. A tak vám přináším tento článek a s ním i pár tipů, jak mít energii na práci večer.

Vaše potřeby na prvním místě

A není to sobecké? Ne, není. Abychom mohli být plnou podporou rodiny a starat se o druhé, potřebujeme být sami v plné síle a energii. Jinak se dostáváme pomalu ale jistě do spirály únavy (a mnohdy i vyčerpání), čekání na všemožné „AŽpaky“ a pocitu vnitřního nenaplnění.

Nejčastěji odkládanou potřebou je spánek.

I přes únavu spát nejdeme, protože máme v hlavě nedokončené úkoly nebo vidinu času pro sebe. A pocit, že spánkem o toto přijdeme. Je však výrazně lepší, jít si lehnout např. s dětmi párkrát do týdne, a dočerpat tak náš spánkový deficit. Další dny budou výrazně produktivnější.

Své potřeby komunikujte. Nejen s partnerem, ale i s dětmi.

Osobně komunikuju vše i se svými malými dětmi (2,5 a 5). Potřebuju chvíli pro sebe? Věnovat se chvíli práci? Vysvětlím to trpělivě dětem. Ano, zcela narovinu přiznávám, že ne vždy to ta mladší pochopí, ale tím, že jim to takhle vysvětluji často, to už mnohdy oba respektují.

Požádejte o pomoc a podporu.

Necháváme-li si vše pro sebe, zatínáme-li zuby a nebo čekáme, že si toho ostatní všimnou a udělají něco, co si myslíme, že by udělat měli, je jen cesta do pekla nesplněných očekávání. Jedním z mých zlomových okamžiků v životě bylo právě uvědomění si, že ostatní nemusí vidět věci stejně jako já a jak jinak mají vědět, co se ve mně odehrává, když jim to neřeknu.
Nebojte se říct: „Potřebuji pomoct s…“

Hlídejte si energii přes den

S energií se dají dělat zázraky. I když to v některých chvílích možná tak nevypadá. A někdy je to „práce“ na delší dobu, která ale rozhodně stojí za to.
Sledujte, které aktivity vás přes den vyčerpávají a které dobíjejí. Které u vás převládají? Zaměřte se na ty, které vás vyčerpávají. Co s nimi můžete udělat, aby tomu tak nebylo?

Druhou rovinou je také to, že každý si v sobě neseme určitou energetickou křivku, podle které během dne fungujeme. Většina z nás má nejvíce energie dopoledne, odpoledne pak můžeme pociťovat propad. I tomu lze přizpůsobit své aktivity.

Často nás vyčerpává také to, že se nevěnujeme pořádně ničemu. Celý den myslíme na to, co nás večer čeká za práci a svoji mozkovou kapacitu si tak vyčerpáme ještě před tím, než se ke skutečné práci dostaneme. Klíčem je vědomá pozornost na to, co skutečně v danou chvíli děláme.

Udělejte toho co nejvíce s dětmi

Když se děti chvíli zabaví samy, využívám tyto chvilky k vyřízení drobných záležitostí, na které se nemusím tolik soustředit. Dělám toho co nejvíce s nimi. A to i když mám pocit, že bych bez nich některé činnosti zvládla sama rychleji.

Když si s nimi hraji, snažím se o to, být s nimi maximálně vědomě a nemyslet v tu chvíli na pracovní aktivity. S nimi také třídím po částech věci v domácnosti a tvořím tak odlehčenější domov.
Tip: Pokud mi proudí hodně myšlenek, mám po ruce zápisník, kam si nápady zapisuji během dne.

Typ práce na večer

Pokud mohu zvolit, vybírám spíše kreativní činnosti, vymýšlení, plánování či třídění myšlenek. U všech činností se každopádně snažím tzv. „porcovat slona“. I kdybych se práci měla věnovat třeba jen hodinku, udělám pořád alespoň část.

Dalším tipem je nepřetahovat dlouhodobě do pozdních nočních hodin, pokud ráno vstáváte s dětmi. I když se večer věnuju práci, vždy si hlídám, abych měla alespoň chvilku na zrelaxování a nešla spát s plnou hlavou myšlenek.

Mini tip: Ukládáte-li děti ke spánku, využijte tuto chvilku pro váš cílený odpočinek. Vše k práci si připravte předem.

Buďte k sobě laskavé

Nemusíte pracovat nutně každý večer do noci, nezapomínejte ani na partnerský život, ani čas pro sebe. Poslouchejte svoje tělo. Co vám říká?

Nebo vám v uších zní? Když nemůžeš, přidej víc?

Vždy si vzpomenu na moji oblíbenou větu mé mentorky „If you slow down, you energetically speed up“ neboli „Když zpomalíte, energeticky zrychlíte.“

Líbil se vám článek? Nenechte si ujít další. Ráda vás přivítám ve skupině Více času a energie pro vaše sny a plány >>>

D.